Protest sindikata u Kampusu: otvoreno pismo Vladi Srbije

protest kampus

U Kampusu Univerziteta u Novom Sadu 11. februara održan je protest nezavisnih sindikata više fakulteta, uz ponavljanje tri ključna zahteva: preispitivanje spornih odluka Senata, jednak tretman nastavnika u izborima u zvanja i hitna registracija sindikata.

Tokom protesta profesori su potpisivali inicijativu za ubrzanje postupka pred Upravnim sudom u slučaju profesorke Jelene Kleut, koji je i dalje u fokusu akademske javnosti.

Sindikati su uputili i otvoreno pismo predsedniku Vlade Srbije, tražeći da se ispita rad Ministarstva za rad i pokrene postupak razrešenja ministarke Milice Đurđević Stamenkovski. Ukazano je da ministarstvo već mesecima ne postupa po zahtevima za registraciju sindikata, čime se, kako navode, direktno ugrožava pravo na sindikalno organizovanje.

Na skupu je poručeno da zahtevi nisu politički, već se odnose na poštovanje zakona, procedura i jednakih pravila za sve zaposlene. Najavljeno je i da će protesti biti nastavljeni i narednih nedelja.