Protest fakultetskih sindikata u Novom Sadu: tri ključna zahteva

protest sindikata

U Novom Sadu je 4. februara održan protest nezavisnih sindikata fakulteta, koji se organizuje svake srede, a ovog puta okupio je predstavnike više fakulteta, uključujući Filozofski, Fakultet tehničkih nauka, Prirodno-matematički i Pedagoški fakultet u Somboru.

Protest je započeo ispred Filozofskog fakulteta, nakon čega su učesnici prošetali do Kampusa. Sindikati su ponovili tri ključna zahteva: preispitivanje legitimnosti spornih sednica Senata Univerziteta u Novom Sadu, obezbeđivanje jednakog tretmana nastavnika u postupcima izbora u zvanja i hitnu registraciju nezavisnih sindikata.

Tokom skupa govorilo se i o slučaju profesorke Jelene Kleut, za koji je istaknuto da može imati šire posledice po buduće izbore u zvanja i otvoriti prostor za nejednak tretman zaposlenih. Najavljeno je pokretanje dodatnih pravnih postupaka, dok je već podneta tužba Upravnom sudu za poništenje spornih odluka.

Učesnici protesta imali su priliku da potpišu inicijativu za ubrzanje sudskog postupka, kao i da se informišu o daljim pravnim koracima u ovom slučaju.

Pročitajte vest na portalu 021