Peti protest univerzitetskih sindikata u Kampusu: „Autonomija. Zakon. Jednakost.”

0 02 05 53a456fb706bf62babd7ed40f67786ab6a393bf9b8e6819ff8570b7d7a54254e 1c6dca3909f57b

U Kampusu Univerziteta u Novom Sadu 25. februara održan je peti protest nezavisnih sindikata fakulteta pod sloganom „Autonomija. Zakon. Jednakost.” Skup su organizovali sindikati više fakulteta UNS-a, uz podršku kolega iz Sombora i Niša.

Predstavnici sindikata poručili su da protest nije politički, već izraz borbe za dostojanstvo profesije, poštovanje zakona i prava zaposlenih. Istaknuto je da zahtevi ostaju isti: preispitivanje spornih odluka Senata, jednak tretman nastavnika u izborima u zvanja i hitna registracija sindikata pri nadležnom ministarstvu.

Sindikati su podsetili da na upis u Registar sindikata čekaju još od marta 2025. godine, uprkos uredno podnetim zahtevima, te da svoja prava sada ostvaruju i pred Upravnim sudom.

U obraćanjima je naglašeno da se, pored akademskih sloboda, brane i osnovna ljudska prava, uključujući pravo na udruživanje, slobodu mišljenja i jednakost pred zakonom. Posebno je ukazano na slučajeve nejednakog postupanja unutar univerzitetskog sistema.

Podršku protestu pružili su i nezavisni sindikati Univerziteta u Nišu, ističući da je borba za autonomiju univerziteta, profesionalni integritet i demokratske vrednosti zajednička odgovornost akademske zajednice.

Pročitaj više…